Пошук
 

Мезотерапія

Сучасну косметологію вже неможливо уявити без ін’єкційних методів лікування та корекції. Досвід практикуючих лікарів підтверджує, що мезотерапія – один з найбільш ефективних і природніх методів повернення молодості і краси.

Мезотерапія – це введення препаратів у шкіру за допомогою ін’єкцій, цілеспрямована доставка активних речовин у дерму або гіподерму (підшкірну жирову клітковину).

Винайшов метод мезотерапії французький лікар Мішель Пістор в 50-х роках, лікуючи в невеликому селі пацієнта – старого чоботаря від астми. Щоб зняти приступ задухи Пістор ввів йому 10 мл. 1% прокаїну. На наступний день пацієнт, який страждав 40 років ще й глухотою з подивом повідомив, що всю ніч чув дзвони настінного годинника, а під ранок слух знову пропав. Мішель Пістор намагався повторити цей ефект, вводячи прокаїн внутрішньовенно, та це не дало ефекту. У лікаря виникає думка, що препарат треба вводити якнайближче до зони ураження і Пістор вводить препарат в козелок вушної раковини, додаючи до прокаїну судинорозширюючі препарати, сірку, йод. В результаті слух у пацієнтів дещо покращується. З цього Мішель Пістор робить висновок: якщо слух покращується після введення препарату в білявушну зону, то для покращення зору мікроін’єкції слід проводити якнайближче до ока і т. д….

Так, Мішель Пістор починає дослідження ефективності внутрішкірних мікроін’єкцій медикаментів у лікуванні захворювань.

Французьке товариство мезотерапії зібралось вперше 21 квітня 1963 року у складі 16 осіб, де М. Пістор став віце – президентом.

Його вислів про суть мезотерапії став хрестоматійною цитатою: – «Мало, рідко і в потрібне місце».

Сьогодні мезотерапія використовується в різних галузях медицини – стоматології, геріатрії, неврології, анестезіології, спортивній і реабілітаційній медицині, естетичній медицині.

Так що мезотерапія – доволі стара методика, перевірена на практиці. Завдяки прогресу в фармакології мезотерапія на даний час дуже актуальна в косметології та вирішує багато проблем шкіри.

Механізм дії мезотерапії:

 1. Метод володіє пунктуаційним ефектом – у відповідь на пошкодження шкіри голкою завжди розвивається регенерація тканин, шкіра починає швидко відновлюватись.
 2. Нейрогуморальний і рефлексогенний ефекти – у відповідь на вкол голкою подразнюються аферентні (висхідні) нервові волокна, по яких сигнал іде до мозку, де виникає так зване вогнище збудження ( команда шкірі відновлюватись), а потім по еферентних (низхідних) волокнах сигнал повертається до місця ін’єкцій. Виробляються ендорфіни – сигнальні молекули, які розширюють судини, активізують і прискорюють біохімічні процеси в шкірі.
 3. Ефект за рахунок специфічної дії введеного препарату (фармакологічний). Наприклад: зволоження, зменшення глибини зморшок, усунення пігментації.

Мезотерапія – ювелірна робота. Препарати спрацюють тільки тоді, якщо їх вводити в той шар шкіри, для якого вони призначені. Всі мезотерапевтичні програми складаються індивідуально. Але є загальні принципи. Один із них – трьохетапність проведення.

1-й етап – вплив на загальний кровотік і систему мікроциркуляції. (Проводяться ін’єкції капіляростабілізуючими та дренуючими препаратами). Нормалізується кровотік в капілярах, знімається набряк тканин, покращується їх постачання киснем, укріплюються стінки судин.

2-й етап – власне сеанс мезотерапії (введення препарату, що лікуватиме патологічні стани шкіри).

3-й етап – використання додаткових технік в проблемних місцях.

Наступний важливий принцип – робота в одній мезотерапевтичній зоні. Наприклад, тільки зона обличчя і декольте, тільки зона волосистої частини голови, тільки живіт або тільки сідниці і задня поверхня стегон тощо. Проводити сеанс мезотерапії в двох мезотерапевтичних зонах в один день не можна.

Наступний базовий принцип – невелика глибина ін’єкцій (до 4 мм – дерма і 10 – 13 мм. – гіподерма). Глибина введення препарату і його об’єм повинен бути однаковим в кожній точці естетичної зони.

Існує багато технік введення мезотерапевтичних препаратів. Серед основних:

 • Поверхневий напаж («покривало», »пікоттаж») – препарат вводиться на рівні епідермісу, глибина не більше – 0.5 мм. На 1/3, 2/3 зрізу голки серіями частих ін’єкцій. При цьому крапельки крові не виступають, а на шкірі залишаються краплі препарату, що всмоктується шкірою.
 • Серединний напаж – ін’єкції виконуються на рівні дерми, глибині сосочкового шару, ця техніка використовується при лікуванні капілярів, при порушенні мікроциркуляції. Глибина введення – 1 – 1.5 мм. Ін’єкції проводяться по-ходу судин або масажних лініях.
 • Глибокий напаж – або інфільтрація – використовується при мезотерапевтичному лікуванні тіла з ціллю корекції локальних жирових відкладень і терапії целюліту. Глибина введення – 10 – 13 мм., так як препарат необхідно доставити в підшкірну жирову клітковину.

Мезотерапевтичні препарати можуть містити одну діючу речовину. Це – монопрепарати (Наприклад : вітамін С – 20%, органічний кремній, екстракт артишоку – 2%). З монопрепаратів лікар-мезотерапевт може готувати коктейль, який готується безпосередньо перед введенням, має містити не більше трьох компонентів (іноді – до 5 компонентів).

Мезококтейлі: можуть містити багато компонентів, які збалансовані та вирішуватимуть комплекс проблем шкіри. (Наприклад: Дренажний коктейль, Ліфтинговий коктейль, Депігментуючий коктейль тощо).

Мезотерапевтичні препарати можуть містити:

 • Гіалуронову кислоту
 • Амінокислоти (аланін, аргінін, гліцин, цистин, глутамін, ізолейцин, гістидин, метіонін, лейцин, лізин, пролін тощо)
 • Нуклеїнові кислоти (аденозин – циклофосфат, гуанозин, цитозин, тимін тощо)
 • Вітаміни
 • Мінеральні речовини (кальцій, магній, калій, натрій тощо)
 • Органічні кислоти (гліколева, піровиноградна тощо)
 • Коензими (коферменти)
 • Диметиламіноетнол (ДМАЕ)
 • Антиоксиданти (глутатіон, ідебенон)
 • Пептиди, олігопептиди (аргірелін , гексапептиди – альтернатива ботулотоксину)
 • Судинні (капіляростабілізуючі) – Гінкго Білоба, Центелла Азіатська, троксерутин, есцин.
 • Дренуючі (Екстракт фукуса, Мелілото, каштана кінського, артишоку).
 • Ферменти (Гіалуронідаза, Ліпаза, Ліаза, Колагеназа).
 • Депігментуючі (пригнічують утворення меланіну, освітлюють шкіру) – арбутин, Екстракт Солодки, вітамін С.

Мезотерапія – лікарська процедура. Перед її проведенням лікар-мезотерапевт проводить первинну медичну консультацію, яка включає в себе бесіду з пацієнтом, огляд пацієнта, збір анамнезу: визначається конституція тіла і тип шкіри пацієнта, тип старіння, архітектоніка обличчя. Потрібно ознайомитись із попереднім косметологічним анамнезом (які естетичні процедури проводились раніше), онкологічним і алергологічним анамнезом, станом ендокринної системи, наявністю хронічних захворювань, шкідливих звичок, наявності чи відсутності вагітності, лактації, менопаузи. Важливо взнати, що найбільше турбує пацієнтку в її зовнішності і її очікування від процедури.

Оскільки мезотерапія – це інвазивний (з порушенням цілісності шкірного покриву), ін’єкційний метод, то під час процедури у пацієнта можливі больові відчуття. Біль виникає внаслідок подразнення больових рецепторів. Залежить від рН препарату, діаметру голки, частоти ін’єкцій, часу доби, психологічного настрою пацієнта, фази менструального циклу. Як його коригувати?

 1. Провести місцеву анестезію перед початком процедури ( крем з анестетиком).
 2. Налаштувати пацієнта психологічно.
 3. Проводити процедуру в першій половині дня.
 4. Не проводити мезотерапію за 3 дні до, під час і 3 дні після менструації.

Покази до проведення сеансів мезотерапії:

 •  Вікові зміни шкіри: зниження тонусу, тургору, еластичності, поява зморшок
 • Гіперпігментація
 • Розацеа (рожеві вугрі)
 • Ксантоматоз, ксантелазми
 • Локальні відкладення підшкірної жирової клітковини, целюліт
 • Різного виду атрофічні рубці, стрії
 • Вугрева хвороба (акне)
 • Стан шкіри після пластичної операції, хімічного пілінгу, лазеру (для скорочення реабілітаційного періоду)
 • Підготовка шкіри до пластичних оперцій
 • Випадіння, порідіння волосся. Алопеції (облисіння)

Протипокази до проведення сеансів мезотерапії:

 • Вагітність та годування груддю
 • Порушення згортання крові (прийом антикоагулянтів, антиагрегантів також приводить до появи множинних гематом (синців)
 • Наявність онкологічного захворювання
 • Алергія, медикаментозна алергія, індивідуальна непереносимість компонентів препарату
 • Схильність до утворення келоїдних і гіпертрофічних рубців
 • Гострі інфекційні і запальні захворювання, герпес і папіломи в зоні ін’єкцій
 • Серцево – судинні захворювання (Гіпертонічна хвороба 3 ступеня, Ішемічна хвороба серця)
 • Низький поріг больової чутливості, патологічна боязнь голки
 • Жовчокам’яна хвороба (при корекції целюліту використовуються коктейлі із жовчогінною дією)

Мезотерапія – чудова процедура. Ефект від неї спостерігається «на кінці голки», наростає протягом тижня, а після курсу – утримується до 6 місяців. Курс призначає лікар. Для обличчя – це 6 – 7 – 8- процедур. При лікуванні розацеа та випадінні волосся – 10 – 15 процедур. Процедура проводиться 1 раз в 7 – 10 днів. Можуть призначатись підтримуючі сеанси – 1 раз в місяць. Повторювати курс лікування можна не раніше, ніж через пів року.

Часто пацієнти бояться розпочинати програму омолодження через страх, що після курсу мезотерапії шкіра старітиме швидше і «нічого вже не допоможе», потрібно буде «постійно колотись» – ці страхи необгрунтовані! Мезотерапія – вагомий інструмент в руках лікаря, ніби омріяна людством «машина часу» – дає можливість отримати шкірі ті речовини, які вона роками не доотримувала, через що і процеси старіння переважали над процесами омолодження. Адже наш організм – розумний. Він забезпечує спочатку життєво – важливі системи – мозок, серце, інші внутрішні органи, суглоби та зв’язки, а шкірі залишається недостатньо. За допомогою мезотерапії безпосередньо в шкіру, в потрібний шар потрапляють всі необхідні їй речовини, які «годують» шкіру, запускаються процеси її оновлення в такому темпі, як це було в молодості. І як результат – омолоджена, сяюча, здорова шкіра.

Звикання і синдрому відміни від процедури немає! Якщо провести курс мезотерапії, а потім з якихось причин її не робити, то шкіра просто поступово знову старітиме природним шляхом, коли резерви від процедури вичерпаються. Бажаю всім здоров’я, молодості і краси!